Robbkontrol logo text

Tűzvédelem

Gázpalackok biztonságos kezelése

Haris Regina Zsófia

Project manager, tűzvédelmi szakértő

A hétköznapi életben és ipari környezetben is találkozunk különböző töltetű gázpalackokkal. A gázpalackok nyomástartó edények, amelyekben az éghető vagy nem éghető anyagú gáz többnyire komprimált cseppfolyós vagy oldott állapotban van jelen. Ebben a cikkben a teljesség igénye nélkül, néhány alapvető szabályt járunk körül, főként az ipari felhasználásra fókuszálva.

Gázpalackok biztonságos kezelése

Az ipari felhasználás igen sokrétű lehet, kezdve a logisztikai területeken használt gázpalackkal üzemelő targoncáktól a gáz- és olajiparban használt gázminőség-mérő berendezések működtetéséhez szükséges gázokig.

Cikkemben elsősorban az éghető töltetű nyomástartó edényekkel kapcsolatos biztonsági szabályokról lesz szó. A továbbiakban ezeket az egyszerűség kedvéért összefoglalóan gázpalacknak fogom nevezni.

A gázpalackokkal kapcsolatos káresemények jelentős része a nem megfelelő kezelésből, a tűzvédelmi és munkavédelmi ismeretek hiányából, vagy azok áthágásából adódik.

Forrás: Letenye Média

Mindig bizonyosodjunk meg arról, hogy a gázpalack és szerelvényei épek, külsérelmi nyom, égésnyom nem látható rajtuk.

Sérültnek kell tekinteni azt a gázpalackot, amely

  • legalább 1 m magasságból kemény talajra esett,
  • égésnyomok látszanak rajta,
  • éles bemetszésű sérülése vagy horpadása van,
  • a szállítójárművet közlekedési baleset érte, vagy
  • átalakítás nyomai észlelhetők rajta.

Amennyiben a fentiek közül bármelyik fennáll, vagy bármilyen rendellenességet tapasztalunk, a gázpalackot azonnal el kell különíteni. Célszerű szabadtéren, jól szellőző helyen erre a célra kialakított kalodában vagy ketrecben elhelyezni. A palack mindaddig nem használható, amíg végre nem hajtották rajta az időszakos felülvizsgálatot.

Gázpalackok környezetében nyílt lángot használni, szikrázással járó tevékenységet végezni, dohányozni tilos. Ha szikraképződéssel járó munkavégzést folytatunk, és a helyszínen például hegesztéshez használt gázpalackok vannak, a szikraképződéssel járó munkavégzés idejére el kell távolítani a gázpalackokat a helyiségből.

A gázpalackokat - bár sajnos gyakran látott módszer - sose melegítsük nyílt lánggal. A talajhoz fagyott gázpalackot meleg víz segítségével (max 40 C°) óvatosan melegítsük le a felületről. Sugárzó hőnek ne tegyük ki a palacktestet, mivel jelentősen növeljük a fizikai robbanás bekövetkezésének kockázatát.

A tűz- és munkavédelmi oktatások során kiemelt figyelmet fordítsunk a töltet - biztonság szempontjából - lényeges fizikai és kémiai tulajdonságaira, mint a gáz viselkedésére kiáramláskor (könnyebb vagy nehezebb a levegőnél, fagyási sérülés veszélye stb.), valamint a technológia helyes alkalmazásának ismertetésére.

A gázpalackokkal kapcsolatos káresemények megelőzése az emberélet, a vagyoni érték védelme, és a folyamatos üzemelés biztosítása szempontjából kiemelt fontosságú.

Jogszabályok, szabványok:

327/2019. (XII. 20.) Korm. rendelet a cseppfolyós propán-, butángázok és ezek elegyei tartályban vagy palackban történő forgalmazásáról és átfejtéséről, valamint hatósági felügyeletéről

35/2014. (XI. 19.) NGM rendelet egyes szállítható nyomástartó berendezések üzemeltetésével kapcsolatos műszaki biztonsági követelményekről és a Gázpalack Biztonsági Szabályzatról

54/2014. (XII.5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról

MSZ 6292:2009 Gázpalackok szállítása, tárolása és kezelése

Request for quotation

documentation - zone classification - plan chapter

Request our quote!
By filling out the form below, you can start the quotation process. You can learn more about the next steps in the workflows section. If you provide your phone number and check the “Request a callback” box, our colleague will call you back as soon as possible.
LinkedIn logo

© Robbkontrol Ltd. 2024. All rights reserved.

Robbkontrol logo text

Our notification number: B/2020/003014