
Az erdőgazdálkodásért felelős miniszter a katasztrófavédelem központi szervével egyeztetve rendeli el a fokozott tűzveszély időszakát országosan, vármegye vagy település területére vonatkozóan.
A fokozott tűzveszély időszakában a törvény az alábbi területeken tiltja tűz gyújtását - beleértve a zöldhulladék égetését is:
- Tilos tüzet gyújtani erdőben, valamint annak kétszáz méteres körzetében lévő külterületi ingatlanokon a fokozott tűzveszély időszakában.
- A tilalom kiterjed a tűzrakóhelyekre is és a vasút és közút menti fásításokra is.
- Fokozott tűzveszély időszakában az erdőgazdálkodó korlátozhatja vagy meg is tilthatja a belépést az erdőterületre.
Tűzgyújtás előtt mindig tájékozódjunk az aktuális helyzetről a katasztrófavédelem weboldalán vagy az erdotuz.hu oldalon.
Az erdőgazdálkodók honlapján tájékozódjunk a belépési korlátozásokról.
Aki megszegi a szabadtéri tűzgyújtásra vonatkozó szabályokat, a tűzvédelmi hatósági feladatokat ellátó szervezetekről, a tűzvédelmi bírságról és a tűzvédelemmel foglalkozók kötelező élet- és balesetbiztosításáról szóló 259/2011. (XII. 7.) Kormányrendelet 1. melléklete alapján
Ezenfelül az erdőgazdálkodó, az illetékes kormányhivatal vagy önkormányzat a vonatkozó rendeletekben meghatározott eljárást kezdeményezheti a tüzet okozóval szemben.
A korlátozás alá nem eső ingatlanokon is a szabadtéri tűzgyújtás szabályai szerint eljárva gyújtsunk tüzet. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. BM rendelet 225-228. §-a rendelkezik a szabadtéri tűzgyújtás szabályairól részletesen.
Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a lábon álló növényzet, tarló, növénytermesztéssel összefüggésben és a belterületi, valamint a külterületen lévő zártkerti ingatlanok használata során keletkezett hulladék szabadtéri égetése tilos. A helyi szabályozásról az önkormányzatnál kell érdeklődni.
- Soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a tüzet!
- Legyen a közelünkben oltásra alkalmas kéziszerszám, és oltóanyag (homok, víz)!
- Erős szélben ne gyújtsunk tüzet!
- Az égetés befejeztével vizsgáljuk át a területet, és szüntessük meg a parázslást, izzást!
Az olyan füstfejlődéssel vagy lánghatással járó tevékenységet, amely összetéveszthető a valós tűzesettel, az illetékes hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szervéhez a tevékenység megkezdése előtt írásban be kell jelenteni. A bejelentésnek tartalmaznia kell a tevékenység végzésének időpontját, terjedelmét, földrajzi koordinátákkal, címmel vagy helyrajzi számmal megadott helyét, a kapcsolattartó telefonos elérhetőségét és lakcímét vagy tartózkodási helyét.